Przedmiotem sprzedaży jest wolnostojący, dwupiętrowy dom w stanie surowym otwartym z wyjątkową koncepcją architektoniczną przebudowy stworzoną przez biuro projektowe Dyrda Fikus Architekci. Istotną zaletą nieruchomości jest lokalizacja, działka (606 m2), dobre proporcje ścian szczytowych budynku, jego zwarta bryła oraz tradycyjna, podatna na zmiany substancja budowlana. Dzięki niej przekształcenia związane z poprawą układu funkcjonalnego na tym etapie budowy nie przysporzą większych nakładów finansowych, pozwalając zarazem oczekiwać satysfakcjonującego rezultatu przebudowy. Priorytetem nowych rozwiązań jest minimalna ingerencja w istniejący układ konstrukcyjny ścian nośnych, podciągów, wieńców i stropów. Większość działań ogranicza się do zamurowań lub przesunięć istniejących otworów i fragmentarycznych wyburzeń adaptacyjnych. Wykończenie budynku wg operatu szacunkowego wyniesie ok. 800 zł/m2. Powierzchnia użytkowa domu (nie zawierająca metrażu garażu) to 135,43 m2.
Bazując na lokalizacji istniejącej klatki schodowej zdecydowano o przeniesieniu wejścia do domu z elewacji frontowej na elewację boczną — zachodnią, tym samym zdefiniowano nową strefę wejściową. W konsekwencji układ funkcjonalny domu uległ ‚wyczyszczeniu’, a komunikacja wewnętrzna została uproszczona. Nowa lokalizacja wejścia pozwala na bezpośrednie połączenie garażu z wiatrołapem (łatwiejsza komunikacja garaż-dom), korzystniejszą lokalizację kuchni względem stron świata (wschód) i zabudowę tarasu wejściowego (powiększenie pomieszczenia technicznego). Kolejnym działaniem jest rezygnacja z narożnego, częściowo zadaszonego tarasu. Zadaszona przestrzeń zostaje zabudowana, tym samym powiększając pokój dzienny. Zaproponowany większy taras, w całości ukierunkowany jest na ogród. Poziom piętra jest funkcjonalnie doprecyzowany. Definiuje podział na strefę rodziców i dzieci. Pokoje dzieci zlokalizowane są od strony południowej, a sypialnia rodziców wraz z garderobą od strony północnej. Podjęto również decyzję o likwidacji balkonów. Niepotrzebne — z racjonalnego punktu widzenia — elementy (ciemny balkon północny oraz głośny balkon południowy) zostają w pełni zastąpione oknami typu porte-fenetre.
Sposobem na wprowadzenie do wnętrza jeszcze większej ilości światła jest mocniejsza perforacja bocznych ścian budynku (znacznie większe otwory okienne), natomiast zaproponowanie stałej żaluzji wykonanej z pionowych, drewnianych kantówek daje poczucie intymności i ogranicza spojrzenia sąsiadów. Drewnianym akcentem od strony południowej jest natomiast duży taras. Takie zastosowanie drewnianych elementów na każdej z elewacji domu sprawia, że budynek nabiera indywidualnego charakteru i jest spójny formalnie. Pozostałe fragmenty ścian są tynkowane na gładko, w kolorze identycznym jak drewniane elementy — zaproponowana została złamana biel. Monochromatyczne potraktowanie ścian i stolarki nadaje budynkowi wyrazistego i harmonijnego charakteru. Efekt ten potęguje również zastosowanie na obydwu elewacjach szczytowych identycznych otworów okiennych. W droższej wersji okna na elewacji północnej opatrzone są okiennicami — mają one zapobiegać wychładzaniu się budynku podczas dłuższej nieobecności w domu właścicieli.